Wiadomości

Ferie. Sprawdzono autokary

Data publikacji 24.02.2009

Rozpoczęły się ferie zimowe. Tyklko dzisiaj (16.02.br) w Radziejowie i Skibinie sprawdzono przed wyjazdem dwa autokary które wraz z dziećmi i młodzieżą ze szkół w tych miejscowościach wyruszyły na zimowiska....

Powiat Radziejowski, Radziejów i Skibin 16 lutego 2009 roku
 
Tylko dzisiaj (poniedziałek, 16.02.br) radziejowska drogówka sprawdziła stan techniczny dwóch autokarów, które zabrały dzieci i młodzież ze szkół w Radziejowie i Skibinie na zimowe ferie na południe Polski.
 
Od dzisiaj na terenie województwa kujawsko- pomorskiego rozpoczęły się ferie zimowe, które trwać będą do 28 lutego 2009 r. W związku z powyższym należy spodziewać się wzmożonego ruchu autobusów przewożących młodzież i dzieci, jak i nasilenia ruchu samochodów osobowych.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w trakcie podróży, policjanci Ruchu Drogowego KPP w Radziejowie radzą rodzicom, opiekunom oraz organizatorom wypoczynku jak można ograniczyć zagrożenia związane z podróżą:

- Przed wyjazdem istnieje możliwości zgłoszenia przez organizatorów lub inne zainteresowane osoby miejsca i czasu rozpoczęcia przewozów zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, celem dokonania kontroli przez Policję. Zgłaszać należy do Komend Miejskich/Powiatowych, na terenie których następuje wyjazd. Kompleksowej kontroli poddawany zostaje zarówno kierowca jak i pojazd. Działania przeprowadzane przez Policję w ubiegłych latach wskazują, że stan techniczny i wyposażenie pojazdów przewożących dzieci i młodzież pozostawia wiele do życzenia, zdarzają się także przypadki kierowania autobusami, przez kierowców będący w stanie po użyciu alkoholu

- Należy sprawdzić czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów - zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób a w przypadku dzieci do 10 roku życia, ich liczba pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób. Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna wymagająca stałej opieki lub pomocy. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

- Wybierać firmę organizującą wypoczynek lub przewoźnika, która prowadzi działalność od dłuższego czasu, dysponuje nowoczesnymi pojazdami i jest sprawdzona na rynku. Niska cena oferty wypoczynku może w efekcie skazać nas na niewygodne podróżowanie starym autokarem bez pewności, że bezpiecznie dotrzemy do celu.

- Opiekunowie w trakcie podróży powinni zwracać baczną uwagę na czas pracy kierowcy, w przypadku gdy jest tylko jeden kierowca. Duża odległość do pokonania, niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak zmiennika, wydłużany czas jazdy bez odpoczynku powodują zmęczenie, dekoncentrację i mogą w efekcie skutkować wypadkiem drogowym. Statystki wypadkowe odnotowują nierzadko zdarzenia, których przyczyną było przemęczenie lub nawet zaśnięcie kierowcy, dotyczy to głównie kierowców wykonujących transport międzynarodowy, którego nasilenie wzrośnie w okresie ferii. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami:

Całkowity czas jazdy zawierający się pomiędzy dwoma okresami odpoczynku (dwa odpoczynki dzienne lub jeden odpoczynek dzienny i jeden odpoczynek tygodniowy) nie może przekroczyć 9 godzin. Ta długość czasu jazdy może być jednak wydłużona do 10 godzin dwa razy w tygodniu.

Po 4 i pół godzinie jazdy, kierowca musi zrobić przerwę co najmniej 45 minutową, chyba że rozpoczyna on okres odpoczynku (dziennego lub tygodniowego). Przerwa ta może być zastąpiona przerwami co najmniej 15 minutowymi, rozmieszczonymi w okresie 4 i pół godziny lub bezpośrednio po tym okresie.

Całkowity czas jazdy nie może przekroczyć 90 godzin w czasie dwóch kolejnych tygodni.

- Opiekunowie powinni zwracać uwagę na wybór miejsca do postoju autobusu. Często obserwuje się sytuacje, w których postój jest dokonywany w miejscu zabronionym lub bezpośrednio na drodze (przy obszarze leśnym) a nie na wyznaczonych parkingach. Sytuacja taka powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, dzieci przebiegają przez jezdnię, wybiegają zza autobusu. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postój autobusu na wyznaczonych parkingach.

- Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i tyłu pojazdu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący pojazdem, omijając pojazd tak oznaczony, jest zobowiązany w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży zachować szczególna ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.

- Kierowcom samochodów osobowych przewożącym dzieci przypominamy, że dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Aby ferie były bezpieczne nie zawsze wystarczy przestrzegać przepisów. Równie ważnym jest zapewnienie dzieciom właściwej opieki i warunków do bezpiecznego wypoczynku. Dzieci, szczególnie do 10 lat, pozostawione bez opieki w domu, bawiące się na podwórkach lub placach zabaw bardzo często ulegają tragicznym wypadkom. Jeżeli będą warunki zimowe dopilnujmy aby dzieci jeździły na łyżwach tylko na sztucznych lodowiskach a nie na zamarzniętych zbiornikach wodnych, jeździły na sankach w miejscach oddalonych od dróg. Policyjne statystyki odnotowują corocznie przypadki utonięć dzieci w związku z zarwaniem się lodu, potrąceń saneczkarzy przez pojazdy oraz zaginięcia dzieci pozbawionych właściwej opieki.

Jednocześnie Ogniwo Ruchu Drogowego KPP w Radziejowie  informuje, że w okresie ferii, na terenie naszego powiatu przeprowadzane są działania "Bezpieczne Ferie". Wzmożoną kontrolą  objęte są pojazdy przewożące dzieci. Policjanci szczególna uwagę zwracają na:

- stan trzeźwości kierowców autobusów,

- braki w wyposażeniu, w tym także dotyczące urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość pojazdu, czas jazdy oraz postoju,

- prawidłowość oświetlenia pojazdu,

- dobór miejsc postoju podczas podróży,

- dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,

- urządzenia gaśnicze,

- właściwy załadunek bagażu, sprzętu narciarskiego.

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży. Pamiętajcie, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz przede wszystkim zachowanie wszystkich użytkowników dróg. W związku z powyższym zostaną przeprowadzone działania BEZPIECZNY AUTOKAR. Podmioty odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym to Inspekcja Transportu Drogowego i Policja.

Potrzebę kontroli na terenie powiatu radziejowskiego, należy zgłaszać:
 
pod bezpłatne numery alarmowe Policji 112, 997 lub 054 231 84 00 -dyżurny KPP Radziejów oraz 054 231 84 28 -Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego.

(wykorzystano materiały profilaktyczne KGP)


Powrót na górę strony