Powiat Radziejowski.Zagubione dokumenty posłużyły do przestępstwa
Zagubione wraz z portfelem dokumenty osobiste 50-letniej mieszkanki naszego powiatu posłużyły do wyłudzenia towarów w jednym ze sklepów na terenie pow. włocławskiego. Jak się ustrzec przed podobnymi przypadkami, w dalszej materiału
Powiat radziejowski, okres od 2 do 9 lutego 2009r.
Wczoraj (09.02.br) w radziejowskiej komendzie 50-letnia mieszkanka naszego regionu złożyła zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa wyłudzenia na jej dane osobowe kredytu na zakup w systemie ratalnym towarów w jednej z korporacji finansowych. Do przestępstwa miało dojść w pierwszych dniach lutego w jednej z palcówek handlowych na terenie powiatu włocławskiego, po tym jak kobieta zagubiła portfel z zawartością dokumentów osobistych, które zapewne posłużyły oszustowi do wyłudzenia towarów, zaś dokumentacja z drukami do spłaty zobowiązań trafiła do zgłaszającej o tym przestępstwie.
Sprawą zajęli się już śledczy, którzy bedą w prowadzonym postepowaniu dążyć do sutalenia oszustów.
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
-
Natychmiast zastrzeż je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w systemie.
-
Powiadom Policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).
-
Wyrób nowy dokument.
Gdzie i jak zastrzegać?
-
W każdej placówce swojego banku.
-
Jeżeli nie masz rachunku bankowego, udaj się do Banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących klientami danego Banku. Aktualna lista znajduje się na stronie internetowej: www.dokumentyzastrzezone.pl.
Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać?
Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Najważniejsze z nich to:
dowód osobisty (również tymczasowy) paszport prawo jazdy książeczka wojskowa książeczka marynarska dowód rejestracyjny karta stałego pobytu. karty płatnicze dowody rejestracyjne pojazdów
Dlaczego należy zastrzec utracone dokumenty?
Każdego dnia dokonuje się miliony operacji polegających m.in. na wpłatach i wypłatach pieniędzy z kont bankowych, dokonywaniu przelewów, zakładaniu rachunków, zawierania umów o kredyt i pożyczkę. Niemal w każdym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości osoby zlecającej wykonanie takiej operacji. Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla pracowitego właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe.
Dokumenty wykorzystywane są do m.in. do:
-
wyłudzenia pożyczki,
-
wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia, czy unikania opłat,
-
kradzieży wypożyczonego samochodu i innych przedmiotów,
-
zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.
Każdy, kto zgubi dokumenty lub komu dokumenty zostały skradzione powinien jak najszybciej zastrzec je w Banku. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem!
Informacje o dokumentach SA przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych uczestników. Dokumenty mogą sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.
(wykorzystano materiał profilaktyczny KGP )