Wiadomości

KOCHAM. REAGUJĘ!!

Data publikacji 01.04.2009

"Kocham- reaguję"- to hasło kampanii działań informacyjno- edukacyjnych na rzecz przeciwdziałania przemocy pn "Kocham. Nie biję", która realizowana była w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań.

Od grudnia ubiegłego roku do obywateli skierowana została kolejna ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Kocham. Reaguję.” Przedsięwzięcie to stanowi kontynuację akcji pn. „Kocham. Nie biję.

Kampania ta podobnie jak w przypadku „Kocham. Nie Biję” ma na celu m.in. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczanie jej skutków, zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z przeciwdziałaniem ww. zjawisku poprzez podnoszenie społecznej wrażliwości w odniesieniu do szeroko rozumianej przemocy, poszerzenia poziomu wiedzy obywateli na temat przemocy domowej oraz promowanie wartości rodzinnych.
W kampanię „Kocham. Reaguję.” oprócz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Policji włączyły się Fundacje: Krajowe Centrum Kompetencji oraz Dzieci Niczyje, a jej formuła opiera się na spotach informacyjnych, które emitowane są w stacjach telewizyjnych i radiowych. Ponadto kampania wzmocniona została informacjami zawartymi na plakatach, broszurach i ulotkach.

Ponadto nieodłącznym elementem kampanii jest telefon zaufania dla ofiar dotkniętych przemocą (0-801-109-801), który obsługiwany będzie przez pracowników Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. W sytuacji, kiedy zgłaszający będzie potrzebował pomocy nie wymagającej szybkości działania, ”KCK” po analizie przypadku uruchamia pomoc we własnym zakresie. Natomiast w sytuacji zgłoszenia wymagającego pilnej interwencji z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia operatorzy fundacji mają delegację do szybkiego przekazania informacji do dyżurnego właściwej jednostki wojewódzkiej Policji, gdzie zlecone zostaną załogom interwencyjnym czynności zmierzające do szybkiego udzielenia pomocy osobom dotkniętym przemocą domową.
Dodatkowo na rzecz kampanii pracują również operatorzy ogólnopolskiego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, którzy współpracują z jednostkami Policji wg procedur i zasad określonych w Porozumieniu w sprawie współpracy jednostek organizacyjnych Policji i Fundacji Dzieci Niczyje na rzecz sprawnej obsługi ogólnopolskiego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Materiały informacyjno-edukacyjne wydane na potrzeby kampanii „Kocham. Reaguję.”, przekazane zostały marszałkom województw, a następnie za pośrednictwem samorządów powiatowych i gminnych zostaną przesłane do jednostek Policji. Niezależnie od tego marszałkowie województw otrzymali środki finansowe na lokalne kampanie społeczne, w ramach, których zobowiązani są do opracowania i dystrybucji informatorów dla ofiar przemocy w rodzinie.


Ulotki i plakaty, które promują kampanię „Kocham.Reaguję” trafią do brodnickich szkół i instytucji, m.in. MOPS, wszędzie tam, gdzie pomocy mogą szukać pfiary przemocy domowej.

Kolejnym elementem kampanii „Kocham. Reaguję.” będą realizowane przez samorząd wojewódzki szkolenia interdyscyplinarne dla grup zawodowych realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.

Oficjalna strona programu „Kocham. Reaguję” to: www.kochamreaguje.pl

Powrót na górę strony