Wiadomości

Dobre. 18-latek stracił pieniądze w transakcji internetowej

Data publikacji 09.06.2009

18-letni mieszkaniec z Dobrego najprawdopodobniej padł ofiarą oszusta prowadzącego internetową sprzedaż. Przyjął on na konto gotówkę, zaś nie przesłał zakupionego i opłaconego sprzętu. Tą sprawą już zajmują się śledczy

Dobre, 20 kwietnia- 1 czerwca 2009 roku

Chciał kupić w sklepie internetowym sprzęt, trafił na oszusta

Mieszkaniec z Południa Polsko stoi za oszustwem internetowym. Mężczyzna, najprawdopodobniej oszust w jednym z popularnych portali aukcyjnych oferował do zbycia mikser muzyczny, którym zainteresował się 18-letni mieszkaniec Dobrego.

Po krótkiej korespondencji panowie ustalili szczegóły zawarcia i sfinalizowania transakcji. Mimo wpłacenia przez 18-latka  na konto oszusta blisko 4 tys. złotych, do chwili zgłoszenia o tym fakcie śledczym z radziejowskiej komendy,  zamówiony i zapłacony sprzęt nie przyszedł na adres zawiadamiającego a ten podejrzewa że padł ofiarą oszustwa. Przemawiają za tym dodawane komentarze
gdzie inni potencjalni klienci wirtualnego sklepu piszą, że mieszkaniec woj. śląskiego po otrzymaniu należności nie przesyłał klientom zakupionych przedmiotów, ani nie zwracał przelanych pieniędzy. 

Poszkodowany złożył zawiadomienie radziejowskim śledczym, załączając wszelkie materiały odnoszące się do feralnej transakcji. Obecnie, znając personalia sprzedającego trwają policyjne czynności zmierzające do wyjaśnienia sprawy.

Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawiania wolności.


„Jak ustrzec się oszustów na aukcjach internetowych”.


Pamiętaj, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. To, że inni zostali oszukani nie oznacza, że Tobie się to nie przytrafi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Dlatego:
- Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
- Uważaj na „super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!
- Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś „negatywy”.)
- Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.
- Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
- Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
- Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł, np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
- Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:
- Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
- Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.
- Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając na Policję trzeba podać:
- Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.
- Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e:mailowy.
- Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e:mail, nr telefonu, adres.
- Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

(wykorzystano materiał profilaktyczny KGP)




Powrót na górę strony