Wiadomości

Rusza Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Data publikacji 25.02.2012

Już w poniedziałek rusza „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Każdy zainteresowany będzie mógł się zgłosić po poradę w dniach 20-25 lutego 2012 r.

2012-02-17

Już w poniedziałek rusza „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Każdy zainteresowany będzie mógł się zgłosić po poradę w dniach 20-25 lutego 2012 r.

W najbliższy poniedziałek (20 lutego 2012 r.) o godz. 11.00 (gmach Ministerstwa Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, s. 501) odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca obchody „Tygodnia”, w której wezmą udział m.in.: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Królikowski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Zastępca Prokuratora Generalnego - Marzena Kowalska, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych – Michał Bobrowicz oraz przedstawiciele innych środowisk aktywnie zaangażowanych w organizację obchodów: Prokuratury Generalnej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Komendy Głównej Policji, Krajowej Rady Kuratorów, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Komorniczej oraz Straży Granicznej.


Przed nami już 12. edycja „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Ta coroczna inicjatywa ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Do 2010 r. „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” w Polsce był organizowany w sądach. Tegoroczna formuła jest kontynuacją zeszłorocznej. W czasie „Tygodnia”, w dniach 20-25 lutego zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w sobotę, w godzinach od 10.00 do 13.00.


Ośrodki zostały utworzone w 2009 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z doświadczonymi organizacjami pozarządowymi, które specjalizują się w działaniach na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem. Formuła taka, uzupełniona poprzez współpracę z rosnącą z roku na rok grupą instytucji i różnych środowisk współpracujących w tym zakresie z Ministerstwem Sprawiedliwości pozwala na świadczenie ofiarom przestępstw kompleksowej, interdyscyplinarnej pomocy. Ponadto, Ośrodki te działają przez cały rok, a zatem osoby pokrzywdzone mają możliwość skorzystania z ich oferty także po zakończeniu obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Dyżury pełnione w ośrodkach będą miały charakter interdyscyplinarny dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” wyżej wymienionych podmiotów.
Interdyscyplinarność tych dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej ofiarom przestępstw będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie postępowania przygotowawczego oraz kuratorzy i komornicy odnośnie postępowania wykonawczego. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).
Celem ułatwienia rozpowszechniania informacji na temat tegorocznej akcji, Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do sądów i prokuratur ulotki i plakaty okolicznościowe. Informacje o dyżurach zostaną zamieszczone w mediach lokalnych i ogólnokrajowych. Odpowiednie komunikaty ukażą się w siedzibach sądów, prokuratur, niektórych organizacji pozarządowych, Urzędów Miast i Gmin, Starostwach Powiatowych, Komendach Miejskich i Powiatowych Policji oraz na stronach internetowych sądów i prokuratur.

Więcej informacji o dyżurach w działających, w poszczególnych województwach Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych na stronie internetowej www.ms.gov.pl;

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziennikarzy.

Wstęp za okazaniem legitymacji prasowych.

Patrycja Loose
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości


W Komendzie Powiatowej Policji w dniach 20-24 lutego 2012 r. w godz. 10:00 do 13:00 dyżur pełnić będą dzielnicowi. W czasie dyżuru policjanci będą udzielać porad ofiarom przestępstw.

Oprócz tego dyżury specjalistów będą odbywały się w utworzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzonych przez organizacje pozarządowe w ramach Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Dyżury te będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 – 18 oraz w sobotę w godzinach od 10 – 13.

Na terenie województwa kujawsko- pomorskiego siedziba Ośrodka to:

Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem

Stowarzyszenie „Azyl” na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy

ul. Brzozowa 9

87-100 Toruń

www.azyltorun.org.pl

tel. 0 56 657 58 61






Powrót na górę strony