Wiadomości

Wypalanie traw może być niebezpieczne

Data publikacji 23.04.2012

Jak co roku wiosna to okres, w którym spotykamy się z proceder Em wypalania traw. Ten zakorzeniony w naszym kraju zwyczaj stwarza niestety wiele zagrożeń.
Zagrożenia spowodowane przez wypalanie trwa to :

 Jak co roku wiosna to okres, w którym spotykamy się z proceder Em wypalania traw. Ten zakorzeniony w naszym kraju zwyczaj stwarza niestety wiele zagrożeń.

Zagrożenia spowodowane przez wypalanie trwa to :

  • niszczenia siedlisk drobnych organizmów żywych, głównie owadów, ale także płazów, gadów i niektórych ssaków;
  • zadymienie, które stwarza niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego i może stać się przyczyną kolizji, a nawet groźnych w skutkach wypadków;
  • wreszcie pamiętać należy o tym, że pozostawiony bez właściwego nadzoru ogień może się szybko rozprzestrzenić i stworzyć poważne zagrożenie dla mienia, a nawet bezpośrednio dla zdrowia i życia ludzkiego.

W naszej praktyce często spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy wypalanie traw spowodowało poważne straty, a czasami poszkodowani byli sami „podpalacze”, którzy narazili się na poważne oparzenia, utratę zdrowia, a nawet życia.

Dlatego apelujemy do Państwa o zachowanie rozsądku i odstąpienie od tego nagannego zwyczaju, który przynosi tylko straty, powoduje spustoszenie w środowisku roślinnym i zwierzęcym oraz stwarza powszechne zagrożenie.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że za wypalanie traw przewidziane są sankcje karne:

  • Zgodnie z art. 82 § 4 kodeksu wykroczeń „kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu do 30 dni, grzywny do 5.000 złotych albo karze nagany”.
  • Zgodnie z art. 131 pkt 12 ustawy o ochronie przyrody „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu do 30 dni albo grzywny 5.000 złotych”.

Mając na względzie bezpieczeństwo własne i swoich sąsiadów prosimy, aby zgłaszali Państwo Policji czy Straży Pożarnej przypadki wypalania suchych traw, trzcinowisk, szuwarów, śmieci, itp.

st. asp. Kazimierz Kwiatkowski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy


Powrót na górę strony