Ostrożnie z fajerwerkami
Czas
Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku, to okres, kiedy
wielu z nas kupuje petardy, sztuczne ognie i inne fajerwerki. Ale
oprócz radości związanej ze świętowaniem, niekiedy
dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. ...
Czas Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku, to okres, kiedy wielu z nas kupuje petardy, sztuczne ognie i inne fajerwerki. Ale oprócz radości związanej ze świętowaniem, niekiedy dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem materiały pirotechniczne mogą zakupić tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, przypominamy podstawowe zasady, którymi należy kierować się podczas korzystania z wyrobów pirotechnicznych:
nie kupuj petard niewiadomego pochodzenia,
zakupione petardy powinny mieć polski atest oraz instrukcję w języku polskim, na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
używaj środków pirotechnicznych po dokładnym zapoznaniu się z załączoną instrukcją,
pamiętaj materiały pirotechniczne nie powinny być używane przez dzieci,
informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom,
przestrzegaj zakazu stosowania fajerwerków wewnątrz pomieszczeń,
nie używaj fajerwerków w grupie osób i w miejscach publicznych, w których mogą one spowodować inne zagrożenia np. pożar.
Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wykonywania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, mówi:
-
art. 36 - sprzedaż materiałów pirotechnicznych bez koncesji
zagrożona jest karą od roku do 10 lat więzienia
- art. 37 -
sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim
zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia
wolności do 2 lat.
Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody.
Używanie wyrobów pirotechnicznych w ciągu całego roku, z wyjątkiem dni wyznaczonych przez uchwały rad gmin lub miast jest wykroczeniem określonym w artykule 54 kodeksu wykroczeń, w którym czytamy, że:
„Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”
W wyjątkowych sytuacjach używanie fajerwerków może zostać zakwalifikowane jako zakłócenie spokoju i porządku publicznego czyli jako wykroczenie z artykułu 51 kodeksu wykroczeń, za które grozić może kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Każdorazowo Policja będzie reagowała na informacje przekazywane przez mieszkańców o fakcie sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim.
Apelujemy o rozsądek i rozwagę w obchodzeniu się z fajerwerkami !!!!