Pocztowcy przeszkoleni przez policjnatów
Radziejowscy stróże prawa spotkali się z pracownikami Poczty Polskiej z terenu powiatu radziejowskiego. Co z tego wyniknęło oraz co było tematem szkolenia....w niniejszym tekście
Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie w ramach realizacji zagadnień z zakresu prewencji kryminalnej zorganizowała szkolenie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Poczty Polskiej z terenu powiatu, łącznie 48 osób. Szkolenie obejmowało: zagrożenia terrorystyczne i postępowanie w przypadku incydentu bombowego jak też bezpieczeństwa ogólnego.
Dzisiaj (sobota, 24 listopada 2007r), od godzin rannych w Radziejowie w budynku Poczty Polskiej, odbyło się szkolenie, które prowadzili miejscowi policjanci- młodszy aspirant Wojciech Sobiecki oraz młodszy aspirant Arkadiusz Rynkowski
Uczestnicy tego spotkania zostali przeszkoleni w zakresie ewentualnego zagrożenia bombowego i terrorystycznego.
W trakcie spotkania bardzo szczegółowo omawiana była kwestia prawidłowego zachowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego, sposobów przeprowadzania ewakuacji, pomoc psychologiczna dla ofiar i uczestników różnych zdarzeń.
W. Sobiecki specjalista, no co dzień zajmujący się rozpoznaniem minersko- pirotechnicznym: Doświadczenie wyniesione z czynności wykonywanych przez Policję podczas ćwiczeń i fałszywych alarmów wskazują, że ludzie nie posiadają wystarczającej wiedzy na ten temat. Policja radziejowska aktywnie włączyła się w proces edukacji społeczeństwa i budowania świadomości na temat tego groźnego zjawiska, jakim jest terroryzm.
Pod koniec października odbyliśmy spotkanie z samorządowacami i pracownikami oświaty gminy Topólka. Teraz dzisiejsze szkolenie z pocztowcami, a w planie następne na terenie innych gmin naszego powiatu. Dobrze, że jest zainteresowanie naszą propozycja spotkań i wysłuchania naszej nabytej wiedzy i doświadczenia.
Młodszy aspirant Arkadiusz Rynkowski –dodaje: Dzisiejszy terroryzm jest problemem o charakterze globalnym, a bezpieczeństwo jest coraz bardziej poszukiwaną wartością na świecie. Wydarzenia z 2001 roku w Nowym Jorku, zamachy bombowe w Hiszpanii i Anglii pokazują, że tak naprawdę niewiele jest państw na świecie wolnych od zagrożenia terroryzmem. Dlatego też bardzo ważna jest kwestia edukacji i budowania świadomości społecznej na temat samego terroryzmu oraz zagrożeń, jakie on wywołuje.
Obecność militarna naszych żołnierzy i zapowiedzi ze strony terrorystów wobec naszego kraju wymuszają na nas szeroko rozumiana profilaktykę w tym zakresie. Uważam, że należy jak najwięcej czasu spędzić na szkoleniu, niż pozostawać w niewiedzy o tym zagrożeniu, co w sytuacji kryzysowej może okazać się zbawienne i chroniące wielu ludzi. Taka też jest istota wszelkiego rodzaju działań prewencyjnych, które pozwalają unikać ogromnych zniszczeń i niepotrzebnych ofiar.
W. Sobiecki: Obecnie terroryzm ukierunkowany jest na zastraszenie całego społeczeństwa, ugrupowania terrorystyczne są coraz lepiej zorganizowane. O ile wcześniej dot. to wąskich grup ludzi, to z czasem ewolucja tego zjawiska doprowadziła do tego, że działania terrorystyczne skierowane są przeciw cywilom.
Na koniec W. Sobiecki mówi: Dlatego wspólnie z kierownictwem naszej komendy policji uznaliśmy, że istotnym elementem budowy systemów przeciwdziałania terroryzmowi jest profilaktyka, mająca na celu przygotowanie społeczeństwa do potencjalnego ataku.
Powinna ona przede wszystkim pokazać, że człowiek nie pozostaje bezradny w obliczu zagrożenia. Celem, przede wszystkim naszym - Policji, jest przekazanie informacji o sposobach zachowania podczas ataku oraz minimalizowanie jego skutków, co wspaniale sprawdza się w tego typu spotkaniach- szkoleniach. Poznajemy się, wymieniamy poglądy, udzielamy szeregu odpowiedzi na stawiane pytania. To w sytuacji kryzysowej, może przynieść tylko korzyści.
Wiedząc, że zagrożone zamachami terrorystycznymi potęguje się, musimy zwiększać swoją świadomość właściwych zachowań w takich przypadkach. Każdy człowiek, który styka się z takimi zagrożeniami powinien poznać, jakie zadania możliwe są do realizacji przez niego w obszarze zapobiegania, reagowania i odbudowy, po to żeby móc uratować siebie lub pomóc innym ludziom. Taki cel prześwieca nam w spotkaniach z grupami zawodowymi, które zainteresowane są naszą propozycją szkoleniową.
Dzisiejsze spotkanie przebiegło sprawnie i do tego w bardzo miłej atmosferze, którą niewątpliwie stworzyli gospodarze, którzy zaprosili nas do radziejowskiej siedziby Poczty Polskiej.