Wiadomości

Szukał pracy, trafił na oszusta

Data publikacji 23.02.2008

Oszukany przy poszukiwaniu pracy

51-letni mieszkaniec Dobrego zawiadomił radziejowskich mundurowych o podejrzeniu oszustwa na jego szkodę przy oferowaniu pracy w Wielkiej Brytanii. Zamiast pracy stracił pieniądze, czas i ...

Oszukany przy poszukiwaniu pracy

51-letni mieszkaniec Dobrego zawiadomił radziejowskich mundurowych o podejrzeniu oszustwa na jego szkodę przy oferowaniu pracy w Wielkiej Brytanii. Zamiast pracy stracił pieniądze, czas i nerwy.

Mężczyzna znalazł w ogólnopolskiej gazecie ogłoszeniowej, anons informujący o możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy w Anglii. W celu nawiązania kontaktu i uzyskania dalszych informacji, w sytuacji zainteresowania  zobligowany był do wpłacenia kilkudziesięciu złotych na rzecz zamieszczającego propozycję, po czym zamiast szczegółów , kontakt się urwał.

Informujący o tej sytuacji, podejrzewa, że zamieszczający ogłoszenie jest zwykłym naciągaczem i osobą nie mającą jakąkolwiek możliwość w załatwieniu pracy, żerujący jedynie na zainteresowanych i ich pieniądzach którzy jak on odpowiedzieli na jego ogłoszenie.

Już trwają czynności zmierzające do ustalenia danych oszusta. Sprawdzamy również, czy nie było innych poszkodowanych.

  Porady dla osób wyjeżdżających do pracy zagranicę

1.  Nie korzystaj z pomocy nieznanych osób bądź też z lakonicznych ogłoszeń prasowych – skontaktuj się z profesjonalnym pośrednikiem zajmującym się zagranicznym rynkiem pracy.

2.  Upewnij się, że pośrednik działa w sposób legalny – sprawdź czy posiada certyfikat wydany przez Urząd Marszałkowski województwa, w którym prowadzi działalność .

3.  Zażądaj od pośrednika informacji o pracodawcy – adresu, numeru telefonu. Możesz skontaktować się z pracodawcą, sprawdzić czy w ogóle istnieje i czy oferuje warunki wskazane przez pośrednika.

4.  Zażądaj od pośrednika umowy na piśmie - uważnie przeczytaj dokumenty, zorientuj się co pośrednik i pracodawca zapewniają i do czego zobowiązuje Cię podpisana umowa.

5.  Zabierz ze sobą adres i numer telefonu polskiej ambasady lub konsulatu w kraju do którego się udajesz - tam możesz zwrócić się o pomoc.

6.  Przed wyjazdem pozostaw rodzinie lub najbliższym adres i nr telefonu do pracodawcy oraz adres, pod którym będziesz przebywać.

7.  Po przybyciu na miejsce pracy skontaktuj się z bliskimi w kraju i przekaż informację o twojej sytuacji. Określ jak często będziesz się z nimi kontaktować telefonicznie.

8.  Zabierz ze sobą telefon komórkowy z aktywnym roamingiem oraz pieniądze, które wystarczą, aby w razie niespodziewanej sytuacji kupić bilet na powrót do kraju.

9.  Pamiętaj, że polskie placówki konsularne pomogą Ci, nawet gdy nie masz pieniędzy i dokumentów.

10.                     Podejmuj wyłącznie pracę legalną. Praca „na czarno” zawsze niesie różne zagrożenia.

* * *

Jakie rodzaje agencji zatrudnienia mogą działać ma terenie Polski?

Wyróżniamy pięć rodzajów agencji zatrudnienia:
- pośrednictwa pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- pośrednictwa obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych,
- doradztwa personalnego,
- poradnictwa zawodowego,
- pracy tymczasowej.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wszystkie licencjonowane agencje zatrudnienia oferujące usługi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej muszą posiadać wpis do rejestru agencji zatrudnienia potwierdzony certyfikatem (do dnia 31.10.2005 r. wystawianym przez Ministra Gospodarki i Pracy, natomiast od dnia 1.11.2005 r. przez Marszałka Województwa, właściwego dla siedziby podmiotu).

Za co agencje pośrednictwa pracy mogą pobierać opłaty?

Zgodnie z art. 85 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ze zmianami, dozwolone jest pobieranie od osób opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą, tj. kosztów poniesionych na: dojazd i powrót osoby skierowanej, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów – pod warunkiem wyspecyfikowania tych opłat w umowie zawartej z osoba kierowaną do pracy za granicą. Dozwolone jest również pobieranie opłat z tytułu prowadzonej działalności w zakresie pośrednictwa pracy od racodawców.

Za co agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat?

Agencja pośrednictwa do pracy za granicą pracy od osób, dla których poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, nie może pobierać opłat innych niż wyszczególnione powyżej, tj. opłat z tytułu: dojazdu i powrotu osoby skierowanej, wydawania wizy, badań lekarskich i tłumaczenia dokumentów.

Od osób kierowanych do pracy za granicę zabronione jest pobieranie przedpłat, kaucji oraz opłat z tytułu wyszukiwania i wskazania pracodawcy zagranicznego, w szczególności: opłat eksploatacyjnych, wynagrodzenia pracowników, opłat z tytułu wynajmu lokalu, wyjazdów pracowników agencji, rekrutacji, usług pocztowo-telekomunikacyjnych, druków, reklamy i ogłoszeń prasowych.

Gdzie szukać informacji o agencjach zatrudnienia?

Ciągle pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy za granicą. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy dana agencja pośrednicząca do pracy za granicą posiada certyfikat. Informacje te są umieszczane na stronach internetowych www.kraz.praca.gov.pl., oraz na stronach internetowych urzędów pracy, można je uzyskać telefonicznie lub pisemnie.

Komisja Europejska udostępnia portal internetowy EURES znajdujący się na stronie www.eures.praca.gov.plzawierającą bazę ofert pracy krajów EOG.

Działalność firm stanowiąca naruszenie przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest zgodnie z art. 121 ust. 1 cyt. ustawy zagrożona sankcją w postaci grzywny w wysokości nie niższej niż 3000 zł.

Jak zabezpieczyć się przed nielegalnymi agencjami pośrednictwa pracy?

Staraj się postępować zgodnie z poniższymi radami:

1.  Sprawdź czy pośrednik posiada odpowiedni certyfikat (wykaz agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl).

2.  Jeśli w ogłoszeniu podany jest tylko telefon komórkowy, bezwzględnie domagaj się podania także dokładnego adresu pośrednika.

3.  Pamiętaj, że polski pośrednik nie ma prawa do pobierania opłat za załatwienie pracy.

4.  Sprawdź w rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym), czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna i czy posiada własne biuro.

5.  Zawsze sprawdzaj, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicę. Poproś o numery telefonów pracodawców zagranicznych oraz do osób, które już skorzystały z jego usług i mogą to potwierdzić.

6.  Zanim wyjedziesz za granicę, domagaj się spisania umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itp.

7.  Pamiętaj, że dowód wpłaty na konto pośrednika - oszusta - nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby.

8.  Zanim zapłacisz pośrednikowi za przejazd, sprawdź, ile wynoszą ceny u przewoźników. Nie przepłacaj.

9.  Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika. Zwykle kontakt kończy się na pobraniu opłat za lokal.

10.                     Pamiętaj, że polski pośrednik pracy nie ma prawa skierować Cię do pośrednika zagranicznego.

(Źródło KGP Warszawa)
Powrót na górę strony