Punkty karne, a sprawa mandatu
Odmowa przyjęcia mandatu. Czy taka decyzja uchroni sprawcę wykroczenia od naliczenia punktów karnych. Z takim problemem zwróciła się do dyżurnego młoda kobieta. Co z tego wyniknęło, w dalszej części
Odmowa zapłacenia mandatu karnego nie pozwala na uniknięcie punktów karnych
Czy to prawda, że za popełnione wykroczenie drogowe, za które przewidziane są punkty karne, w przypadku odmowy przyjęcia od mundurowych, mandatu karnego i skierowania sprawy do rozstrzygnięcia przez sąd uniknę naliczenia punktów karnych?
Może sąd uznać mnie winną za popełnione przewinienie, słyszałam jednak, że mi się takie podejście opłaci, bowiem uniknę naliczenia punktów karnych na moje konto. Czy przekazujący mi te rewelacje kolega ma rację?
Kilka dni temu, z takim właśnie zapytaniem zwróciła się telefonicznie do dyżurnego radziejowskiej komendy, sądząc po głosie młoda kobieta, oczekując co sama przyznała potwierdzenia swoich słów.
Dla wyjaśnienia powyższej kwestii, poprosiłem o komentarz młodszego aspiranta Sławomira Boguckiego- kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie.
Kierujący
popełniający wykroczenie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny w
postaci mandatu karnego. Dodatkowo zostaje naliczona na niego
odpowiednia liczba- ilość punktów karnych, zgodnie z
wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i
Administracji z dnia 20 grudnia 2002 roku, w sprawie postępowania z
kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.
Sprawca wykroczenia w myśl art. 97 §2 Kodeksu Postępowania w sprawach o Wykroczeniach(KPOW), może odmówić przyjęcia mandatu karnego o czym każdy popełniający wykroczenie jest informowany przez chcącego go nałożyć stróża prawa (zgodnie z art. 97 § 3 KPOW).
W
razie odmowy przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie, mundurowy
występuje do właściwego terytorialnie sądu o ukaranie, we wniosku
zaznaczając, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu
karnego.
Tak
na marginesie, obserwujemy od pewnego czasu wzrost takich zachowań
osób które popełniają wykroczenia drogowe objęte
systemem punktowym, lecz trudno oceniać, czy tak samo sądzą jak
pytająca kobieta, że w ten sposób unikną dopisania do ich
konta punktów karnych.
Dalej .S Bogucki mówi_ W przypadku ukarania sprawcy wykroczenia, mandatem karnym, policjant każdorazowo sporządza kartę rejestracyjną, w której wpisuje dane ukaranego, dane adresowe, pojazdu, czas i miejsce popełnienia wykroczenia, opis czynu.
Następnie, w naszym przypadku, panie z informatyki wprowadzają te dane do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w systemie informatycznym, gdzie naliczana jest stosowna ilość punktów za konkretne, popełnione przewinienie, objęte tą punktacją.
Każda ilośc punktów karnych za poszczególne wykroczenia, obowiązuje przez 12 miesięcy, licząc od dnia popełnienia wykroczenia, a ogólna liczba punktów karnych jaką może otrzymać kierujący nie może przekraczać 24 pkt., w przypadku kierującego pojazdem posiadającym prawo jazdy krócej aniżeli 1 rok wynosi 20pkt.
Po
przekroczeniu w/w ilości punktów przez wskazane grupy
kierujących może to skutkować utratą prawa jazdy w myśl art. 135
ust. 1 pkt. 1 lit. g i h.
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego przez kierującego wpis punktów karnych wynikających z taryfikatora nastepuje ostatecznie, jeżeli naruszenie danego przepisu zostanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Regulują to przepisy (§ 4 ust.1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 20.12.2002r w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego). Zaś § 4 ust. 2 cytowanego wyżej Rozporządzenia, dopuszcza dokonanie wpisu tymczasowego, przed wydaniem rozstrzygnięcia prze sąd, ale wtedy taki wpis zawiera jedynie informację o liczbie pkt karnych, które zostaną kierującemu dopisane w przypadku potwierdzenia naruszenia przepisów, prawomocnym orzeczeniem sądu.
By rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nakładaniem mandatów karnych oraz przyznawaniem punktów karnych za popełnione wykroczenie, proponuje wszystkim kierującym, by zapoznali się z przytoczonym Rozporządzeniem, a myślę, że mniej będzie kwestii spornych w tej sprawie rozpatrywanych przez sądy.
Zatem nie ma możliwości uniknięcia dopisania punktów karnych, odmawiając przyjęcia mandatu karnego. W sytuacji jego przyjęcia czy oddania konkretnej sprawy pod osąd składu sędziowskiego, punkty karne znajdą się na koncie kierującego, który naruszył przepisy, objęte systemem punktowym.
Osoba
udzielająca informacji Pani, która do nas zadzwoniła, nie
mają potwierdzenia w obowiązującym prawie. Jedynym sposobem
uniknięcia otrzymywania punktów karnych , jest jazda bez
przekraczania przepisów.
Na
koniec przypominam, że raz na 6 miesięcy można poprzez
uczestnictwo w płatnym szkoleniu organizowanym przez Wojewódzkie
Ośrodki Ruchu Drogowego, uzyskać możliwość odpisania jednorazowo
6 pkt z konta punktowego.
Nadmieniam, że radziejowska informatyka od poniedziałku do piątku każdego tygodnia każdemu zainteresowanemu uzyskaniem informacji o stanie jego konta punktowego udzielić takiej wiedzy. Jedynym warunkiem jest osobiste stawiennictwo się w naszej komendzie (KPP w Radziejowie ul. Kościuszki 31), z dokumentem tożsamości. Na miejscu i od ręki obsłużymy każdego odwiedzającego nas zainteresowanego.