Piątkowe Zero tolerancji w pow. radziejowskim
Sześciu pijanych, z których rekordzista miał ponad 3.4 promila alkoholu, kilkadziesiąt mandatów, zatrzymany skradziony telefon komórkowy to część wyników wczorajszej akcji. Szczegóły w dalszej części materiału
Informacja prasowa, 1 sierpnia 2008 roku
„Zero tolerancji”
16 mundurowych, w tym czworo z radziejowskiej drogówki, prowadzili działania na drogach powiatu radziejowskiego, w ramach akcji na drogach kujawsko-pomorskiego „Zero tolerancji dla kierujących po pijanemu, i łamiących przepisy ruchu drogowego”. Skontrolowali blisko 260 pojazdów. Zatrzymali sześciu pijanych kierowców, 10 dowodów rejestracyjnych za uchybienia stanu technicznego. Za popełnione wykroczenia nałożyli 37 mandaty na kwotę przekraczającą 5 tysięcy złotych, pouczyli 5 uczestników ruchu drogowego. Użyli kilku narkotesterów wobec kierowców podejrzewanych o jazdę pod ich działaniem.
W miniony piątek (1 sierpnia br) o godzinie 22:00 zakończyła się akcja „Prędkość i alkohol- zero tolerancji” na terenie powiatu radziejowskiego. To już cykliczne działania obejmujące teren naszego powiatu.
Młodszy aspirant Sławomir Bogucki Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie, koordynował dzisiejszą akcję na terenie naszego powiatu :
Głównym naszym celem było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu, ograniczenie zdarzeń drogowych oraz skontrolowanie i zatrzymanie jak największej liczby osób, które łamią przepisy prawa o ruchu drogowym. Do chwili obecnej na drogach naszego garnizonu doszło do jedenastu wypadków drogowych, w których 3 osoby poniosły śmierć, kilkanaście zaś odniosło obrażenia ciała wymagające długotrwałego leczenia. W tym samym czasie odnotowaliśmy blisko 150 kolizji drogowych.
Działania te miały przede wszystkim oddziaływać prewencyjnie na kierujących, którzy często po wypiciu alkoholu siadają za kierownicę. Niestety wiele osób po spożyciu alkoholu, często po wypiciu alkoholu siada za kierownicę, dlatego policjanci postanowili przeciwdziałać takim zachowaniom. Mundurowi prowadzili kontrole uczestników ruchu drogowego, wykorzystując przy tym mierniki prędkości, urządzenia do badania stanu trzeźwości i narkotestery.
W czasie trwania akcji zatrzymaliśmy sześciu pijanych kierowców. Eliminowani z ruchu byli parami. I tak:
Pierwszych dwóch „wpadło” na drodze wojewódzkiej nr 266 w m. Krzywosądz gmina Dobre około godziny 15:00.
Obu zatrzymali policjanci radziejowskiej drogówki. W pierwszym przypadku był to 48 letni Sylwester N. mieszkaniec tej gminy. Nie dość, że był pijany (wynik ponad 3.30 promila alkoholu) to dodatkowo kierował rowerem w czasie gdy wobec niego orzeczony jest sądowy zakaz poruszania się tego rodzajem pojazdów. Termin tej kary upływa w ...2017 roku. Niemal w tym samym miejscu i czasie „białe czapki „namierzyły” podejrzanie zachowującego się na ich widok, innego cyklisty. Nie było to bez uzasadnienia, bowiem poddany badaniu 45-letni Jan N. Z gminy Dobre „wydmuchał" blisko 0.5 promila alkoholu.
Kolejnych dwóch nietrzeźwych cyklistów, tym razem na krajowym odcinku drogi nr 62 , co miało miejsce przed 18:00 w Borucinku gmina Osięciny, „złapał” inny patrol drogówki. 55-letni Stanisław D z gminy Brzesć Kujawski miał w wydychanym powietrzu ponad 2 promile alkoholu, a towarzyszący mu 38-letni Paweł K. Z gminy Osięciny ponad 0.81 promila alkoholu.
Po raz kolejny tego dnia i następną „pijaną”parą” w przenośni i dosłownie, bowiem wśród zatrzymanych oprócz mężczyzny była kobieta , policjanci radziejowskiej drogówki mieli do czynienia w Świeszu gmina Bytoń.
62-letni Tadeusz D. z gminy Piotrków Kujawski w czasie sprawdzania stanu trzeźwości, uzyskał niechlubny wynik- blisko 1.8 promila alkoholu. Zaś 44-letnia Teresa D. pochodząca z powiatu inowrocławskiego jadąca wraz z w/w rowerem uzyskała wynik 2 promile alkoholu.
Osoby te już niebawem, staną za popełnione przestępstwa i w jednym przypadku za wykroczenie (jazda w stanie po użyciu alkoholu art. 87 par. 1 KW) przed sądem. Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje wobec rowerzystów karę do roku pozbawienia wolności.
Poza tym, w czasie kilkugodzinnej akcji, policjanci nałożyli 37 mandatów karnych na 5050złotych na sprawców wykroczeń. Zatrzymali w tym samym czasie 10 dowodów rejestracyjnych, najczęściej za uchybienia stanu technicznego oraz brak aktualnych badań technicznych. Stróże prawa pouczyli 5 uczestników ruchu drogowego. Bardzo nas cieszy, że w czasie trwania naszych działań nie było zdarzeń drogowych.
Nie sposób pominąć udziału w akcji, pań z informatyki naszej komendy- Agnieszki Filipiak i Dżanety Dąbrowskiej - które przez cały czas trwania akcji, jak zwykle przetwarzały setki danych przekazywanych im przez policjantów biorących udział w działaniach, porównując z zapisami w policyjnej bazie danych - kończy kierownik ORD. Ich praca przyniosła również w tej mierze pozytywne wyniki, gdyż patrol mundurowych z Osięcin w trakcie kontroli niespełna 17-letniego rowerzysty pochodzącego ze stolicy Wielkopolski , spędzającego okres wakacji u rodziny na terenie tej gminy, zakwestionowali posiadany przez niego telefon komórkowy. Jak się okazało ten właśnie aparat widnienie w policyjnej bazie danych rzeczy utraconych jako skradziony w 2004 roku na terenie działania stróżów prawa ze Środy Wielkopolskiej. Odebrano go, powiadamiając kolegów z Wielkopolski o tym fakcie. W dalszej kolejności będą wyjaśniać okoliczności w których nastolatek wszedł w jego poosiadanie.
Ponadto jeden z patroli sekcji prewencji, dostał informację o wypadku drogowym na krajowej drodze nr 62 , w którym kilka osób ucierpiało, wymagając pomocy medycznej. Jak się okazało, miał on miejsce na terenie sąsiedniego powiatu w m. Chełmce gmina Kruszwica. Osobowy seat, którym podróżowało dwóch mężczyzn najprawdopodobniej w wyniku niedostosowania prędkości do warunków drogowych dachował. Kierowca i pasażer nie mogli wydostać się z niego i dopiero interwencja druhów z PSP w Radziejowie pozwoliła na ich wydostanie, zaś załoga karetki pogotowia przewiozła rannych do radziejowskiego szpitala. Do czasu przyjazdu kolegów z Kruszwicy i Inowrocławia , radziejowscy mundurowi zabezpieczali miejsce zdarzenia, m.in. kierując ruchem.
Jak się okazało, po serii badań, obaj mężczyźni, inowrocławianie, poza niegroźnymi dla życia urazami, nie odnieśli na szczęście urazów, które powodowałyby konieczność pozostania w lecznicy i zwolnieni zostali do domu.
Policjanci garnizonu radziejowskiego apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o większą uwagę i koncentrację, zmniejszenie prędkości, dostosowanie jej do własnych umiejętności jak też zmiennych warunków pogodowych i sytuacji na drodze, by uniknąć sytuacji jak ta opisana.