Ze śrutu w koguta sąsiada
Przekroczył zdrowy rozsądek czy już prawo? Postrzelony kogut nieopodal Bytonia. Sprawca działał umyślnie czy postrzał nastąpił przypadkowo? Te kwestie wyjaśniają radziejowscy mundurowi.
Informacja prasowa, 18 sierpnia 2008r
Złamał przepisy czy zdrowy rozsądek? Ze śrutu w koguta. Strzelał przypadkowo czy umyślnie, sprawdzą radziejowscy mundurowi.
Dąbrowa gmina Bytoń, 18 sierpnia 2008 roku, około godziny 16:00
Jeden z mieszkańców tej miejscowości powiadomił radziejowskich mundurowych o przypadku postrzelenia z wiatrówki, jego koguta, przez nieletniego syna sąsiada.
Do zdarzenia miało dojść w poniedziałkowe popołudnie (18 sierpnia br, około godziny 16:00) w czasie gdy drób przebywał na terenie przylegającym do zabudowań właściciela. W pewnym momencie zaobserwował, że strzelający do tej pory do celu w postaci puszek, nastoletni syn sąsiada, wymierzył i oddał strzał do jego koguta, a śrut utkwił w tuszy. Mimo, że obrażenia nie spowodowały uszczerbku dla życia koguta, postanowił zainteresować tym stróżów prawa, tym bardziej, że wcześniej w wyniku postrzału uszkodzeniu uległa szyba w jego pojeździe parkującycm na podwórku, a sprawca nie został ustalony i ukarany.
Obecnie sprawdzamy, wszystkie aspekty sprawy w tym m.in czy w zachowaniu wskazanego sprawcy była umyślność, czy nie doszło do naruszenia przepisów karnych dot. używania broni sportowej przez nieletniego, braku nadzoru ze strony dorosłych, oraz czy nie doszło do naruszenia obowiązujących przepisów.
Jeżeli chodzi o broń sportową, w tym wiatrówki, rozróżniamy dwa rodzaje, z których te o energii pocisku powyżej 17J (dżuli) podlegają rejestracji. Zakup możliwy jest tylko przez osobę pełnoletnią. Po zakupie wiatrówki o energii pocisku powyżej 17 dżuli trzeba ją zarejestrować.
Rejestracja musi odbyć się do 5 dni od daty zakupu. Aby wiatrówkę zarejestrować, należy uzyskać:
- badania lekarskie - wzroku oraz psychotesty (listę lekarzy, które takie badania mogą przeprowadzić, uzyskać można na przykład w naszej jednostce Policji)
- zaświadczenie o niekaralności
Możemy spodziewać się jeszcze wywiadu środowiskowego, który przeprowadzi dzielnicowy.
PAMIĘTAJ !!!
Za bezpieczne posługiwanie się wiatrówką małej mocy odpowiadasz Ty i jeżeli coś będzie "nie tak", to ty poniesiesz tego konsekwencje. Zanim zaczniesz strzelać ze swojej wiatrówki małej mocy, zastanów się czy nikomu nie będziesz zagrażał. Twoja wolność strzelania jest ograniczana wolnością innych do spokoju i bezpieczeństwa. I słusznie.
Generalnie można strzelać tam, gdzie nie stwarza to zagrożenia. Biorąc pod uwagę, że zasięg rażenia takiej wiatrówki jest w sumie niewielki (około 300m), to każda otwarta przestrzeń spełni te warunki, byle w rozsądnej odległości nikogo nie było. Dobrym miejscem jest strzelanie do tarczy opartej na wale przeciwpowodziowym lub w stronę jakiegoś drewnianego budynku (szopa, stodoła).
W Polsce, a także większości innych krajów Europejskich strzelanie z wiatrówek do zwierząt jest ZABRONIONE i jest ścigane z całą surowością wymiaru sprawiedliwości jako wykroczenie kłusownictwa lub znęcania się nad zwierzętami- uzupełnia M. Polak