Wiadomości

"Bombowe szkolenie" w Osięcinach

Data publikacji 01.09.2008

W czasie gdy trwało szkolenie samorządowców i przedstawicieli osięcińskiej oświaty, w nieodległym Radziejowie saperzy właśnie oczyszczali po raz kolejny w ostatnich dniach teren z niewybuchów. Warto więc o tym mówić, zanim........

Szkolenie samorządowców i przedstawicieli oświaty z terenu gminy Osięciny, na temat zagrożenia terroryzmem.


Osięciny, 22 sierpnia 2008 roku

Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie w ramach realizacji zagadnień z zakresu prewencji kryminalnej zorganizowała szkolenie, w którym tym razem uczestniczyli przedstawiciele oświaty oraz samorządowcy z terenu gminy Osięciny.


W miniony piątek (22 sierpnia br) w gościnnych murach Urzędu Gminy w Osięcinach odbyło się szkolenie prowadzone przez  aspiranta Wojciecha Sobieckiego, na co dzień zajmującego się problematyką rozpoznania minersko- pirotechnicznego radziejowskiej komendy oraz młodszy aspirant Marcin Krasucki zajmujący sie profilaktyką nieletnich.  Obejmowało ono: zagrożenia terrorystyczne i postępowanie w przypadku incydentu bombowego jak też bezpieczeństwa ogólnego.
Uczestnicy tego spotkania zostali przeszkoleni w zakresie ewentualnego zagrożenia bombowego  i terrorystycznego.


W trakcie spotkania bardzo szczegółowo omawiana była kwestia prawidłowego zachowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego, sposobów przeprowadzania ewakuacji, pomoc psychologiczna dla ofiar i uczestników różnych zdarzeń.

W. Sobiecki : Doświadczenie wyniesione z czynności wykonywanych przez Policję podczas ćwiczeń i fałszywych alarmów wskazują, że ludzie nie posiadają wystarczającej wiedzy na ten temat. Policja radziejowska  aktywnie włączyła się w proces edukacji społeczeństwa i budowania świadomości na temat tego groźnego zjawiska, jakim jest terroryzm.


Już w ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy cykl spotkań w trakcie których staramy się przybliżyć to zagadnienie. Mieliśmy okazję spotkać się z samorządowcami i dyrektorami szkół z terenu gminy Topólka, pocztowcami powiatu radziejowskiego. To jest kolejne dotyczące tej problematyki. W planie są następne na terenie pozostałych gmin naszego powiatu. Dobrze, że jest zainteresowanie naszą propozycja spotkań i wysłuchania naszej nabytej wiedzy i doświadczenia- mówi W. Sobiecki


  Obecnie terroryzm  ukierunkowany jest na zastraszenie całego społeczeństwa, ugrupowania terrorystyczne są coraz lepiej zorganizowane. O ile wcześniej dot. to wąskich grup ludzi, to z czasem ewolucja tego zjawiska doprowadziła do tego, że działania terrorystyczne skierowane są przeciw cywilom.

Dlatego wspólnie z kierownictwem naszej komendy policji uznaliśmy, że istotnym elementem budowy systemów przeciwdziałania terroryzmowi jest profilaktyka, mająca na celu przygotowanie społeczeństwa do potencjalnego ataku.-uzupełnia M. Krasucki



Powinna ona przede wszystkim pokazać, że człowiek nie pozostaje bezradny w obliczu zagrożenia. Celem, przede wszystkim naszym - Policji, jest przekazanie informacji o sposobach zachowania podczas ataku oraz minimalizowanie jego skutków, co wspaniale sprawdza się w tego typu spotkaniach- szkoleniach. Poznajemy się, wymieniamy poglądy, udzielamy szeregu odpowiedzi na stawiane pytania. To w sytuacji kryzysowej,  może przynieść tylko korzyści.

Wiedząc, że zagrożone zamachami terrorystycznymi potęguje się, musimy zwiększać swoją świadomość właściwych zachowań w takich przypadkach. Każdy człowiek, który styka się z takimi zagrożeniami powinien poznać, jakie zadania możliwe są do realizacji przez niego w obszarze zapobiegania, reagowania i odbudowy, po to żeby móc uratować siebie lub pomóc innym ludziom. Taki cel prześwieca nam w spotkaniach z grupami zawodowymi, które zainteresowane są naszą propozycją szkoleniową.


Nie brakuje, również przykładów konieczności stosowania procedur ewakuacyjnych i wymuszających na nas wszystkich, zachowań w związku z ujawnieniem niewypałów i niewybuchów najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej, co pokazują ostatni dni w Radziejowie u zbiegu dwóch ważnych węzłów komunikacyjnych miasta drogi krajowej nr 62 i wojewódzkiej nr 266. W okolicy stacji auto-gazu, gdzie prowadzona jest rozbudowa i modernizacja co rusz w ziemi tragiaja się niewybuchy, co stawia na nogi wszystkie służby ratunkowe i inowrocławskich saperów, którzy wydobyte miny i pociski ,wywożą na poligon celem ich neutralizacji- uzupełnił na koniec W.Sobiecki

Dlatego też zasadnym jest o tym mówić, by w konkretnej sytuacji wiedzieć jak się zachować, kogo powiadomić, co należy robić samemu by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia.

Piątkowe spotkanie przebiegło sprawnie i do tego w bardzo miłej atmosferze, która niewątpliwie stworzyli gospodarze, którzy zaprosili nas do siedziby osięcińskich samorządowców.

 

(zdjęcia ze szkolenia wykonał Romuald Trzeciak, pozostałe Jarek Tomczak KPP Radziejów)



Powrót na górę strony