O czym powinniśmy pamiętać, gdy planujemy wypoczynek nad wodą
Od kilku dni mamy piękną, słoneczną pogodę. W związku z tym wielu z nas szuka możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu. Bardzo często na weekendowy wypoczynek wyjeżdżamy nad wodę, gdzie korzystamy z kąpieli. Zdarza się jednak, że zapominamy wtedy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji aktywnego wypoczynku o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior:
- Zażywaj kąpieli jedynie w miejscach oznakowanych i strzeżonych. Dzikie kąpieliska mają nieznane dno oraz głębokość, a woda może być skażona.
- Nie pływaj zaraz po jedzeniu. Aby bezpiecznie się kąpać odczekaj około dwóch godzin.
- Nie wchodź do wody, gdy jesteś mocno rozgrzany słońcem, grozi to szokiem termicznym i omdleniem.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Najczęściej topią się osoby pijane.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności, w każdej chwili możesz stracić siły i będzie ciężko wrócić do brzegu.
- Jeśli nie umiesz pływać, kąp się tylko tam, gdzie masz grunt pod nogami.
- W żadnym przypadku nie przekraczaj linii żółtych boi.
- Pamiętaj skoki do wody są niebezpieczne, grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Nigdy nie skacz do wody płytkiej, lub której nie znasz.
- Podczas korzystania ze sprzętu pływającego zakładajmy kapok, nawet wtedy, gdy potrafimy pływać.
- Unikaj lekkomyślnych żartów, które mogą spowodować nieszczęście.
Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o nr tel: 112 , 999, 997!!!