Wiadomości

Okradzione konto bankowe

Data publikacji 27.11.2008

31-letnia radziejowianka straciła kilka tysięcy złotych z konta bankowego. Śledczy sprawdzają czy mamy w tym przypadku do czynienia ze skimmingiem.

Warszawa- Radziejów- Warna
 
Kilka tysięcy złotych zniknęło z konta bankowego 31-letniej radziejowianki. W miniony poniedziałek (10.11.br) kobieta chcąca dokonać wypłaty zgromadzonych środków płatniczych w jednym z bankomatów w naszym mieście, odkryła, że jej karta jest uszkodzona i wymaga wymiany. Przy okazji wypłaty pieniądzy w kasie banku, otrzymała rozliczenie  salda konta i po bliższym zapoznaniu się z zapisami operacji banowych, stwierdziła kilka wypłat, których nie dokonała.
 
Przy złożeniu reklamacji w banku, który obsługuje konto bankowe, poszkodowna dowiedziała się, że do wypłat doszło na początku listopada w.... Bułgarii, w mieście gdzie jest największy port morski nad Morzem Czarnym, które to miasto jest letnią stolica tego kraju. Jednak 31-latka nie była w tym czasie osobiście w miejscu gdzie wypłacono środki finansowe z jej konta. Nie zagubiła karty płatniczej ani nie udostępniała jej osobom trzecim. Musiało to nastąpić w wyniku działania przestępczego, najprwdopodbniej w wyniku skopiowania karty, (skimmingu),  przy wcześniejszej wypłacie pieniędzy z wykorzystaniem bankomatu.  
 
Obecnie śledczy zajmują się sprawą, w celu ustalenia okoliczności i miejsca w którym doszło do przestępstwa kradzieży pieniędzy z konta radziejowianki.
 
Nadkomisarz Piotr Jędrzejwski- Naczelnik sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie mówi:
 
 
Rozwój technologiczny elektronicznych instrumentów płatniczych w tym karty płatniczej, pociągnął za sobą wykształcenie i rozwój nowej formy przestępczości. Skimming – ta dla niektórych obco brzmiąca nazwa- jest już znany polskiej Policji. Nie ma tygodnia, by policjanci nie zatrzymali przestępców trudniących się tym procederem. Problem dosyć młody, który na świecie pojawił się w latach 80–tych w Polsce - z wiadomych przyczyn - dopiero pod koniec lat 90-tych minionego wieku.
 
Mimo swojego młodego wieku jest to zjawisko, za którym prawo i w konsekwencji praktyka organów ścigania, w szczególności Policji, próbuje nadążyć i wykształcić swoje mechanizmy obronne. Chodzi przede wszystkim o: zasady postępowania, metody wykrywcze czy w końcu czynności dowodowe.

Skimming - jest terminem zaczerpniętym z języka angielskiego i odnosi się do przestępczego wykorzystania kart płatniczych. Przestępstwo to polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej, itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, która w środowisku elektronicznym zachowywać się będzie identycznie jak karta oryginalna. Transakcje dokonane przy użyciu kopii kart obciążają prawowitego posiadacza karty, niejednokrotnie przy jego nieświadomości. W ostatnim czasie, czego przykładem jest również Polska, skimming należy do najgroźniejszych przestępstw związanych z wykorzystaniem kart płatniczych. Przy pomocy powszechnie dostępnych urządzeń można skopiować całą zawartość paska i zapisać ją na innej karcie. Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta. Szczególnie groźną odmianą „skimmingu” jest skimming bankomatowy. W tym przypadku przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.

Przykłady sposobów kopiowania kart płatniczych

Aby wejść w posiadanie danych kart płatniczych, przestępcy wykorzystują w tym celu różne sposoby i urządzenia specjalistyczne. Warto w tym miejscu przedstawić przykłady pozyskiwania danych przy skimmingu:
  • wykorzystanie skimmerów oraz mikrokamer lub fałszywych bankomatowych klawiatur przy transakcjach autoryzowanych (sprawcy uzyskują kody PIN kart),
  • wykorzystanie skimmerów do uzyskania danych z karty (kieszonkowcy, włamywacze, w pokojach hotelowych),
  • wykorzystanie chipów umieszczonych w oryginalnych terminalach POS (czasem dodatkowy sprzęt do uzyskania kodów PIN kart),
  • włamania crackerów do serwerów sklepów internetowych z danymi kart kredytów klientów tych sklepów,
  • podłączanie się do sieci celem uzyskania danych (ang. tapping),
  • wykorzystanie podmiotów posiadających i gromadzących dane kart płatniczych (akceptanci, banki, centra personalizacyjne kart płatniczych).
Obecna technika pozwala na tworzenie skanerów tak małych, że w całości mogą zmieścić się w dłoni. Takie urządzenie może służyć do skanowania karty nawet na oczach nieświadomej niczego ofiary.

Skimming w bankomatach to bardziej zaawansowana forma tego procederu, i jak już wspomniano coraz częściej występująca w Polsce. Niezależnie od typu bankomatu oraz zabezpieczeń na nim stosowanych, grupy przestępcze są w stanie zmanipulować bankomat dla przystosowania go do swoich potrzeb. Bankomat najczęściej obdarzamy całkowitym zaufaniem, podczas gdy może on służyć przestępcom.

Istotnymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wypłaty pieniędzy z bankomatu, są:
  • wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej – oryginalny czytnik kart,
  • klawiatura do autoryzacji transakcji kodem PIN,
  • górna część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu – mogą ukrywać miniaturowa kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie zarejestrować wprowadzany przez osobę wypłacającą gotówkę kod PIN.
Przestępców interesują jedynie takie dane jak: numer karty płatniczej, data ważności oraz kod PIN. Są to dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji zarówno w sieci Internet oraz w bankomacie. Urządzenia przedstawione na załączonych fotografiach pozwalają w zupełności na zdobycie przedmiotowych danych.

Urządzenia skanujące karty – pospolicie nazywane skimmerami – mogą pozostać zainstalowane na bankomacie na czas do kilkudziesięciu godzin. Czas ich pracy uzależniony jest od zastosowanego zasilania oraz ilości dostępnej pamięci. Podczas wkładania karty do bankomatu, pasek magnetyczny zostaje sczytany i zapisany na widocznej karcie pamięci.
Budowa urządzenia nie jest skomplikowana, natomiast samo zainstalowanie tych elementów na bankomacie zajmuje kilka sekund.
Alternatywną metodą zdobycia PIN-u jest zastosowanie nakładki z minikamerą. Nakładkę taką umieszcza się nad klawiaturą numeryczną bankomatu w ten sposób, aby widoczna była ręka klienta wstukująca kod PIN, w celu autoryzacji transakcji. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalnie dopasowane banery reklamowe lub listwy z logo poszczególnych systemów kart płatniczych. W ich wnętrzu umieszcza się mikrokamerę, której oczko ukrywane jest dla zamaskowania, np. w miejscu po mocowaniu śrubki.

Prosimy aby osoby korzystające z bankomatów przed wypłata pieniędzy zwróciły szczególną uwagę na to jak wygląda bankomat a w przypadku zauważenia jakiś przeróbek natychmiast powiadomiły policję.

Źródło KGP
Powrót na górę strony