Wiadomości

Przyczyny i skutki kolizji drogowych.Jak się ustrzec?

Data publikacji 30.11.2008

Zmienne warunki pogodowe, zmieniają sytuację na drodze. Zmniejsz prędkość, zwiększ odległość między pojazdami, uważaj na niechronionych uczestników ruchu drogowego, a unikniesz kolizji jak te opisane w tym materiale...

Jesień jest bardzo trudnym okresem dla kierowców. To przejście z dobrych warunków drogowych, z suchej i czystej nawierzchni - a co za tym idzie z dobrej przyczepności kół pojazdu, na jezdnie pokryte wodą, szronem, opadającymi liśćmi, tworzącymi warstwę poślizgową, błotem nanoszonym z dróg gruntowych, co bardzo często spotykamy w naszym regionie, To przejście z doskonałej widoczności - również w porze wieczorowo-nocnej, w widoczność ograniczoną opadami atmosferycznymi, mgłą i wcześnie zapadającym zmrokiem - mówi młodszy aspirant Sławomir Bogucki kierownik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie.



Te niekorzystne warunki atmosferyczne istotnie wpływają na samopoczucie kierujących, ich szybsze zmęczenie i obniżenie progu reakcji na bodźce zewnętrzne. Wszystkie wymienione czynniki przyczyniają się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Zdecydowana większość zdarzeń drogowych notowanych jesienią spowodowana jest błędami polegającymi na nie udzieleniu pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowaniem prędkości do panujących warunków drogowych, a także przekraczaniem dopuszczalnej prędkości jazdy lub niezachowaniem bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Wielu kierowców nie potrafi przewidzieć, że na śliskiej nawierzchni jezdni droga zatrzymania samochodu znacznie się wydłuża.

Do tych prawideł nie zastosowali się kierowcy, którzy w minionym tygodniu , właśnie nie zachowując bezpiecznej odległości, doprowadzili do sytuacji kolizyjnych, z którymi mieliśmy do czynienia na ulicach Radziejowa.

W miniony poniedziałkowy poranek (17 listopada br) , około godziny 08:00, w Radziejowie na zjeździe z ulicy Kościuszki w Objezdną 20-latek, kierujący fiatem brava najechał na tył poprzedzającego go volkswagena golfa.

Niecałe cztery godziny później (godzina 11:35) w innej części miasta, na ulicy Brzeskiej 23-latka jadąca fiatem tipo z tej samej przyczyny, „zakończyła jazdę” na tyle poprzedzającego ją volkswagena golfa, kierowanego przez 20-latkę, mieszkankę Piotrkowa Kujawskiego, utrudniając skutecznie na blisko 30 minut ruch na newralgicznej ulicy, będącej fragmentem drogi wojewódzkiej nr 266.

Mundurowi, którzy obsługiwali zdarzenia drogowe poza punktami karnymi za spowodowanie zagrożenia w ruchu rogowych ukarali ich sprawców 100 złotowymi mandatami. W obu tych przypadkach poza uszkodzeniami karoserii, które będą wymagały niewątpliwie wizyt w warsztacie naprawczym, nikt z podróżujących nimi, nie odniósł obrażeń ciała.

Pierwsze oznaki zbliżającej się zimy.

Następnego dnia (18 listopada 2008r, w Przysieku gmina Dobre, kilkanaście minut przed godziną siódmą, doszło do kolizji dwóch pojazdów. Powodem jej zaistnienia była utrata panowania nad pojazdem na śliskiej nawierzchni.

33-letnia mieszkanka tej gminy, kierująca oplem astrą, na łuku drogi w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze ( pierwszy poranny przymrozek) zjechała na przeciwny pas drogi, po którym poruszał się volkswagen golf , kierowany przez 34-latka, w wyniku czego doszło do zderzenia aut. Na szczęście prędkość nie była duża, w związku z czym i skutki nie były groźne, niemniej pojazdy jak w poprzednich przypadkach muszą przejść naprawę. Pani, która przyczyniła się do zaistnienia kolizji poza 8 [punktami karnymi ukarana została przez stróżów prawa 100 złotowym mandatem.

W końcu najczęstszą przyczyną sytuacji kolizyjnych i wypadków drogowych jest wymuszenie pierwszeństwa przejazdu i to bez względu na porę roku. Z tej przyczyny miała miejsce kolizja w Morzycach gmina Bytoń w miniony wtorek (19.11.br), około godziny 08:30.

Jadący oplem corsą, 57-letni kierowca wymuszając pierwszeństwo jazdy doprowadził do kolizji z peugeotem 307, kierowanym przez 49-letnią kierującą. Mężczyzna przez policjantów ukarany został mandatem karnym i doliczono mu punkty karne do konta punktowego


Zmienne warunki atmosferyczne wymuszają na nas odpowiednie zachowania i reakcje. Obecnie możemy w każdej chwili spotkać się ze zmianą pogody, która zmienia warunki na drodze- dodaje kierownik drogówki


Jak się na to przygotować?

  • 1. Poruszanie się po jezdni przykrytej spadającymi liśćmi.
    Każdy zgodzi się, że najwięcej uroku jesieni tkwi w kolorach liści, jednak kiedy zaczynają one spadać z drzew i nasiąkają wodą pod wpływem deszczu stają się prawdziwym zagrożeniem Są śliskie i utrudniają utrzymanie przyczepności samochodu. Mogą także zasłaniać malowane oznaczenia na jezdni. Dodatkowo zbierają się pod wycieraczkami, dzięki czemu efektywność ich pracy spada. Pilnuj aby Twoja przednia szyba zwłaszcza w tym okresie, była czysta. Zwracaj także uwagę na leżące na drodze liście zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujesz manewry nawracania czy skrętu.

  • 2. Dostosuj swoją jazdę do warunków
    Każdego dnia od momentu cofnięcia czasu o godzinę w październiku dzień jest coraz krótszy. Przez co szybciej robi się ciemno na ulicach. Dlatego powinnyśmy uważać dużo bardziej na rowerzystów, bawiącej się dzieci przy ulicy i pieszych, ponieważ są oni jeszcze mniej widoczni. Ponieważ wschód słońca jest później niż zwykle, powinnyśmy zawsze mieć parę okularów przeciwsłonecznych w samochodzie żeby nie dać się zaskoczyć w czasie jazdy oślepiającemu oświetleniu.

  • 3. Uważaj na mróz
    Niskie temperatury w nocy powodują tworzenie się warstwy szronu zarówno na samochodzie jak i na drodze. Zawsze miej w samochodzie skrobaczkę do szyb, aby nie dać się zaskoczyć takiej pogodzie. Wjeżdżając na mosty i wiadukty zdejmij nogę z gazu i bardzo ostrożnie korzystaj z hamulca. Otwarte przestrzenie są dużo bardziej podatne na osadzanie się szronu. Także zacienione miejsca na drodze mogą być nieprzyjemną śliską pułapką dla samochodu.

  • 4. Zabezpiecz samochód przed zimą
    Zadbaj o swój samochód zanim przyjdą prawdziwe mrozy, pozwoli Ci to uniknąć awarii. A także przedłuży jego żywotność. Czy mechanik sprawdzał ostatnio twój akumulator, płyny, system zapłonowy, termostat, światła, układ wydechowy, ogrzewanie i hamulce? Wszystkie te rzeczy warto sprawdzić podczas przygotowywania samochodu na zimę. Pamiętaj, aby w bagażniku zawsze mieć apteczkę, latarkę, szczotkę do usuwania śniegu, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową i gaśnicę No i najważniejsze na koniec - Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i ciesz się bezpieczną jazdą!

W ciemnościach człowiek gorzej widzi, co powoduje, że mniej precyzyjnie ocenia odległość i słabiej rozróżnia kolory. Aby zminimalizować ryzyko związane z jazdą w nocy należy przede wszystkim zadbać o to, aby światła z przodu i z tyłu oraz szyby samochodu od zewnątrz i od wewnątrz były czyste. Przednie reflektory muszą być odpowiednio ustawione. Źle ustawione reflektory oślepiają innych kierowców i sprawiają, że ty również gorzej widzisz drogę. Koniecznie zwolnij i zwiększ dystans od poprzedzającego samochodu, w nocy trudniej jest ocenić prędkość i odległość.

Uwaga na niechronionych uczestników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści)


Piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Wydaje się, więc, że to właśnie piesi i rowerzyści powinni być najbardziej zainteresowani poprawą swojego bezpieczeństwa na drodze. Niestety-piesi zupełnie nie przejmują się zaleceniami dotyczącymi używania elementów odblaskowych, a rowerzyści nadal jeżdżą bez świateł.


Przepisy jasno stanowią w kwestii wyposażenia roweru, który powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni. Co do pieszych, to zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków. Powinni również unikać „szaro-burych” ubrań, ponieważ są w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców, nie wbiegać na jezdnię znienacka, bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkaset metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia, przez jezdnię przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych.

Pamiętajcie Państwo, że oprócz powyższych porad, wyobraźnia i myślenie to podstawowe cechy dobrego kierowcy.

(wykorzystano materiały profilaktyczne KWP Olsztyn)

Powrót na górę strony