Wiadomości

Dwustu pijanych. Ilu jeszcze?

Data publikacji 01.12.2008

w 2008 roku na drogach powiatu radziejowskiego wyeliminowano już ponad 200 pijanych kierowców, w tym ponad 100 którzy prowadzili pojazdy mechaniczne, mimo że wcześniej spożywali alkohol....

Powiat radziejowski styczeń- listopad 2008 roku

W minioną niedzielę, 18 listopada br policjanci radziejowskiej prewencji wyeliminowali dwusetnego pijanego kierowcę. W mijającym tygodniu "wpadło kolejnych trzech.


Młodszy aspirant Sławomir Bogucki- kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie:




Od początku bieżącego roku do 23 listopada,  mundurowi garnizonu radziejowskiego wyeliminowali z ruchu  już 203 pijanych kierowców, co w porównaniu do liczby nietrzeźwych którzy zostali zatrzymani w ubr jest większą liczbą już  o blisko 40.

Mimo prowadzenia różnorodnych działań profilaktycznych ze strony Policji, kampanii medialnych oraz z uwagi na obowiązujące prawo, surowe konsekwencje karne, orzekania kar pozbawiania uprawnień do kierowania na lata,  wydawać by się mogło, że nie powinno być sytuacji, że użytkownicy ruchu drogowego, kierujący pojazdami mechanicznymi lub jednośladami będą nimi kierować w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub podobnie działającego środka. Mimo to nie ma praktycznie tygodnia, by kroniki policyjne nie zapełniały się informacjami o pijanych kierowcach, którzy złapani zostali przez mundurowych na drogach powiatu radziejowskiego, niejednokrotnie pijani są sprawcami prawdziwych tragedii na drogach, w których to zdarzeniach niewinni ludzie tracą zdrowie i życie z winy pijaków- zabójców drogowych.   


Tak było również w ostatnim czasie.

W nocy z 16 na 17 11.2008 około 22:00 patrol radziejowskiej prewencji zatrzymał do rutynowej kontroli osobowe BMW. 28-latek, mieszkaniec gminy Radziejów został poddany badaniu alkometrem. Urządzenie wskazało, że kierujący mężczyzna jest nietrzeźwy ( wynik 0.63 promila alkoholu) Kierowcy a  jazdę w stanie nietrzeźwości odebrano prawo jazdy. To był dwusetny pijany kierowca który w tym roku zatrzymany został przez mundurowych z naszej komendy.

Nie upłynęło długo, by liczba ta zwiększyła się o kolejnych nietrzeźwych użytkowników ruchu drogowego.

W minioną środę (19.11.br) około godziny 15:50, patrol osięcińskich stróżów prawa, na ulicy Plac Wolności, zatrzymał rowerzystę. 32-letni mieszkaniec tej gminy jechał jednośladem w stanie nietrzeźwości (wynik 1.66 promila alkoholu).

Natomiast z soboty na niedzielę, (22 na 23.11.2008r),  gdy cały kraj pokryty został pierwszym śniegiem, a jazda wymagała nie lada umiejętności i rozwagi , w Sierakowach  gmina Topólka, w krótkich odstępach czasu "wpadli" w ręce radziejowskiej drogówki dwaj pijani, którzy jechali motorowerami po drodze publicznej. Nie dość, że sami jako niechronieni użytkownicy ruchu narażali siebie na utratę zdrowia a nawet życia, stwarzali niesamowite zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Na ich szczęście na drodze napotkali patrol drogówki, który przerwał im podróż, eliminując z drogi.

Pierwszy z nich  51-letni Zdzisław S. , mieszkaniec gminy Piotrków
Kujawski, jechał jednośladem mając w wydychanym powietrzu ponad 2.35 promila alkoholu.

Dosłownie kilkanaście minut później w tym samym miejscu i drodze (godzina 20:50) nadjechał inny motorowerzysta. 44-letni Kazimierz N. mieszkaniec gminy Topólka również okazał się pijany (wynik 0.55 promila alkoholu)
a mimo to zdecydował się na podróż.

Przed nami okres bardzo popularnych imienin i czas świąteczny, sprzyjający rodzinnym , towarzyskim i koleżeńskim spotkaniom, gdzie nie stroni się od alkoholu i innych używek, które eliminują możliwość późniejszego zasiadania za kierownicą.

Dlatego tez apelujemy do wszystkich w szczególności samych kierowców, ich bliskich, znajomych o niedopuszczenie by zasiedli oni za "Kółkiem" w takim stanie, zaś do osób, które posiadają wiedzę o kierujących, którzy mimo stanu nietrzeźwości zdecydują się na kierowanie, by uniemożliwili im jazdę lub by powiadomili mundurowych, którzy wyeliminują ich z ruchu dla bezpieczeństwa ich samych jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Na koniec przypominam, że

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

W codziennej służbie, jak i w ramach działań wzmożonych,  prowadzimy kontrole kierowców w szczególności pod tym kątem i nie zabraknie nam determinacji do zwiększenia bezpieczeństwa, na co niewątpliwy wpływ ma eliminowanie pijanych kierowców- potencjalnych zabójców- dodaje Kierownik ORD.









Powrót na górę strony