Wiadomości

Radziejów i Kaczewo.Potrącenia pieszych

Data publikacji 18.12.2008

69 i 83-letnie piesze zostały dziś potrącone przez samochody w dwóch różnych zdarzeniach. Radziejowska drogówka apeluje o większą koncentrację, uwagę i ostrożność na drodze


Radziejów, skrzyżowanie ulic Objezdnej i Dolnej, 5 grudnia br, około godziny 11:00 i Kaczewo gmina Piotrków Kujawski 5 grudnia br, około godziny 17:05


Do dwóch potrąceń pieszych  doszło dzisiejszego dnia na drogach powiatu radziejowskiego.
W pierwszym przypadku pojazd najechał na 69-lenia radziejowiankę, zaś w drugim zdarzeniu obrażeń ciała doznała 83-letnia mieszkanka gminy Piotrków Kujawski.



Dzisiaj (5.12.br) około godziny 11:00 w Radziejowie, wyjeżdżający z ulicy Objezdnej w ulicę Dolną, 70-letni kierowca osobowej skody, w wyniku niezachowania należytych środków ostrożności doprowadził do potrącenia 69-letniej radziejowianki.

Sześć godzin później (17:05) w Kaczewie gmina Piotrków Kujawski, na drodze wojewódzkiej nr 266, relacji Ciechocinek- Sompolno miało miejsce kolejne takie zdarzenie. 20-letnia piotrkowianka, kierująca osobowym volkswagenem potrąciła 83-letnią kobietę.

W obu przypadkach poszkodowane kobiety,  karetką pogotowia przetransportowane zostały z miejsc zdarzenia do radziejowskiego szpitala, gdzie przeprowadzono badania, które wykluczyły urazy, wymagające leczenia szpitalnego. Poza niegroźnymi dla zdrowia otarciami i bolesnością ciała wynikającym z jej upadku na jezdnię, poszkodowane nie doznały obrażeń ciała.
Po badaniu poszkodowane wróciły do domu. Kierujący byli trzeźwi.

Jak ustalili mundurowi to właśnie obaj kierujący 70-letni radziejowianin i 20-letnia piotrkowianka przyczynili się do zaistnienia groźnych sytuacji na drodze, w których piesze zostały potrącone i wobec nich zastosowano postępowanie mandatowe, kończące sprawę.

Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Można się o tym przekonać przeglądając policyjne statystyki, ponad 35% ofiar zabitych w wypadkach to piesi.

W tym roku na drogach naszego powiatu w wyniku potrącenia, aż troje pieszych poniosło śmierć.

Zatem kilka rad i wskazówek dla wszystkich uczestników i użytkowników dróg, jak można uniknąć sytuacji kolizyjnych i wypadków:

Bezpieczeństwo pieszych w okresie jesienno-zimowym PAMIĘTAJ !

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.
2. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
3. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).
4. Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. To błąd!
5. Praw fizyki nie da się oszukać. W nocy prze złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!
6. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Ponadto samochód poruszający się z prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! – to jest długość trzech zaparkowanych samochodów.
7. Zapamiętaj, że stopień obrażeń potrąconego pieszego jest uzależniony od prędkości jadącego pojazdu. PRĘDKOŚĆ NAPRAWDĘ ZABIJA! Pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 60 km/h ma 15 % szans na przeżycie a z prędkością 50 km/h około 40 %. Nawet jeśli przeżyje często zostaje osoba niepełnosprawna do końca życia.
8. Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętaj jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!
9. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
10. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.
11. Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.
12. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.
13. Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.
14. Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W aglomeracjach miejskich takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem.

(wykorzystano materiały profilaktyczne KGP)


Powrót na górę strony