Wiadomości

Święta BN w powiecie radziejowskim

Data publikacji 11.01.2009

Wypadek drogowy z udziałem pieszej, dwóch nietrzeźwych kierowców, blisko 50 interwencji zakończonych dla dwóch osób wizytą w Izbie Wytrzeźwień, zatrzymywany poszukiwany i odnalezienie dwóch zaginionych to wydarzenia jakie odnotowaliśmy w ...

Powiat Radziejowski 23-28 grudnia 2008 roku
 
65-letni piesza potrącona na przejściu dla pieszych, dwóch pijanych kierowców, zatrzymany poszukiwany i odnalezienie dwóch zaginionych, dwie osoby odwiezione na Izbę Wytrzeźwień z interwencji- tymi sprawami zajmowali się policjanci garnizonu radziejowskiego w minionych świątecznych dniach.
 
Potrącenie na przejściu dla pieszych to efekt wypadku drogowego do którego doszło minionej soboty (27.12. około godziny 17:20) w Radziejowie na ulicy Kościuszki.
 
65-letnia radziejowianka potrącona przez 69 letniego kierowcę opla astry na przejściu na pieszych. Po zdarzeniu przetransportowana została do szpitala ze złamaniem nogi.

Do wypadku doszło w momencie, gdy przez oznakowane prawidłowo przejście na ulicy Kościuszki przechodziły dwie kobiety. Młodszej z nich udało się uniknąć najechania przez auto, starsza z pań w wyniku uderzenia przewróciła się i doznała urazów wymagających pomocy lekarskiej.

Dochodzenie prowadzone przez radziejowskich śledczych wyjaśni okoliczności i przyczynę wypadku.
To najpoważniejsze zdarzenie drogowe, które zaistniało na drogach naszego powiatu. Nie było innych zdarzeń drogowych.
 
Nie obyło się bez nietrzeźwych kierujących w naszym regionie. Pierwszego z nich zatrzymali w nocy z 26 na 27.12. około 01:45 w Byczynie mundurowi z Dobrego. 24-letni Łukasz O. z gminy Osięciny kierował osobowym oplem, mimo stanu nietrzeźwości (wynik: ponad 1.8 promila alkoholu). Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, auto oddano trzeźwemu właścicielowi.
 
Również w sobotę, o godzinie 18:30 w Bronisławiu gmina Dobre, policjanci z tego posterunku  zatrzymali drugiego pijanego uczestnika ruchu drogowego. 58-letni Jan A. zdecydował się na kierowanie jednośladem mimo, że był pijany (wynik ponad 1.1 promila alkoholu)
 
Już niebawem obaj odpowiedzą za popełnione przestępstwa przed radziejowskim sądem. Rowerzyście grozi do roku pozbawienia wolności, kierowcy pojazdu mechanicznego dwa razy więcej. Zapewne nie obędzie się bez orzeczenia zakazu jazdy dla obu mężczyzn na najbliższe lata.
 
Ponadto mundurowi przeprowadzili blisko 50 interwencji, zarówno w miejscach publicznych jak i domowych, najczęściej związanych z nieposzumieniami rodzinnymi, sąsiedzkimi.
Dwie osoby w stanie upojenia alkoholowego, przebywające- śpiące  w nocy, bez właściwej odzieży zostały przekonwojowane do Izby Wytrzeźwień we Włocławku
 
Miało to miejsce z środy na czwartek (24 na 25.12.br) Po północy (z środy na czwartek) na ul. Rynek, mimo mroźnej temperatury, patrol radziejowskiej prewencji napotkał niekompletnie ubranego odpowiednio do pory roku mężczyznę był on zamroczony alkoholem (wynik ponad 2 promile) i obudzony nie zbytnio zdawał sobie sprawę jakie mogłyby go spotkać konsekwencje dla zdrowia lub życia, długotrwałego przebywania- spania na mrozie. Okazało się, że jest to 28-letni mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego. Mundurowi przetransportowali w/w do włocławskiej Izby Wytrzeźwień. 
 
Kolejną osoba która trafiła do tego samego miejsca był 60-letni włocławianin. Mężczyzna spał na progu radziejowskiego szpitala. O jego obecności powiadomili dyżurnego KPP, przed godziną 03:00, pracownicy nocnej zmiany SP ZOZ. Z uwagi na upojenie alkoholem, ( wynik ponad 2 promile) przekonwojowano go do IW. bowiem w wyniku badania lekarskiego przed zabraniem wynikało, że jednym problemem był stan opilstwa.

W trakcie obu interwencji okazało się, że do wczorajszego dnia, obaj mężczyźni,  28 i 60 latkowie, byli pacjentami  jednego z oddziałów miejscowego szpitala zajmującego się leczeniem z uzależnień, jednak za picie alkoholu relegowani z niego. Nałóg okazał się silniejszy niż chęć wyleczenia ich z uzależnienia.
 
Poza koniecznością uregulowania za pobyt w Izbie Wytrzeźwień obaj staną przed obliczem radziejowskiego sądu za nieobyczajny wybryk (art. 140KW) za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1500 złotych.
 
Ponadto mundurowi z gminy Osięciny i radziejowscy śledczy od spraw poszukiwań zajmowali się zgłoszeniami o zaginionych mężczyznach.
 
Pierwsze z nich miało miejsce 22 grudnia (zgłoszone następnego dnia przez rodzinę 41-letniego mieszkańca gminy Osięciny).
 
Zaginionego udało się odnaleźć policjantom z Osięcin w dniu zgłoszenia w kompleksie leśnym i bezpiecznie wrócił do domu, bez uszczerbku dla zdrowia, mimo znacznego wychłodzenia organizmu.
 
Kolejne zgłoszenie o zaginięciu wpłynęło w piątek (27.12.br) Żona 39-letniego mieszkańca z okolic Osięcin, poinformowała o oddaleniu się męża ze szpitala w Lipnie gdzie został przewieziony. Następnego dnia rodzina ustaliła miejsce jego przebywania i tym samym zakończono podjęte przez policjantów działania poszukiwawcze.
 
W końcu w niedzielne popołudnie (28.12.br około godziny 16:30) stróże prawa z Dobrego zatrzymali poszukiwanego do osadzenia w zakładzie karnym, 47-letniego mieszkańca gminy Dobre, który przekonwojowany został do miejsca odosobnienia w Bydgoszczy, gdzie spędzi najbliższy czas, co jest efektem orzeczonych wyroków sądowych za czyny których się dopuścił.
 
Przed nami kolejne wolne dni związane z Sylwestrem i Nowym Rokiem, co będzie się wiązało z dodatkowymi zadaniami dla policjantów garnizonu radziejowskiego, liczymy też na wzmożony ruch pojazdów przemieszczających się przez nasze drogi w drodze powrotnej do domów. Apelujemy o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków drogowych, stosowanie się do znaków drogowych, jazdę w pasach bezpieczeństwa i przewożenie małoletnich w fotelikach, na co będziemy zwracali szczególną uwagę w tym okresie.
 
Z uwagi na sytuację z okresu świąt Bożego Narodzenia stróżom prawa nie ujdzie uwadze również stan trzeźwości kierujących.
 
Pamiętajmy również o bezpiecznym używaniu środków pirotechnicznych, o czym informujemy w osobnym materiale zamieszczonym na naszej stronie internetowej.
 
 
 
 

Powrót na górę strony