Wiadomości

Powiat Radziejowski. Akcja na drogach

Data publikacji 24.01.2009

Kilkunastu mundurowych przez kilka godzin w ramach ogólno wojewódzkiej akcji ZERO TOLERANCJI prowadziło działania na drogach naszego powiatu. O efektach kontroli w dalszej części materiału....

Radziejów. Dotyczy całego powiatu radziejowskiego, 10 grudnia 2008 roku w godzinach 12-20

Zero tolerancji”

16 mundurowych, w tym czworo z radziejowskiej drogówki, prowadzili działania na drogach naszego garnizonu, w ramach akcji na drogach kujawsko-pomorskiego „zero tolerancji dla kierujących po pijanemu, i łamiących przepisy ruchu drogowego”.

Działaniami koordynował młodszy aspirant Sławomir Bogucki Kierownik ogniwa ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie:

O godzinie 20:00 zakończyła się akcja „Prędkość i alkohol- zero tolerancji” na terenie powiatu radziejowskiego. To już cykliczne działania obejmujące teren naszego powiatu.

Głównym naszym celem było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu, ograniczenie zdarzeń drogowych oraz skontrolowanie i zatrzymanie jak największej liczby osób, które łamią przepisy prawa o ruchu drogowym. Do chwili obecnej na drogach naszego garnizonu doszło do 27 wypadków drogowych, w których 3 7 osoby poniosły śmierć, blisko 30 odniosło obrażenia ciała wymagające długotrwałego leczenia. W tym samym czasie odnotowaliśmy ponad 280 kolizji drogowych- mówi kierownik drogówki


Policjanci w ciągu kilku godzin skontrolowali blisko 240 pojazdów. Zatrzymali trzech pijanych kierowców, i rowerzystę z sądowym zakazem jazdy. Za uchybienia stanu technicznego i brak aktualnych badań technicznych zatrzymali w tym samym czasie  11 dowodów rejestracyjnych. Za popełnione wykroczenia nałożyli 5 mandatów na kwotę przekraczającą 4900  złotych, pouczyli 52 uczestników ruchu drogowego.

W czasie trwania akcji zatrzymaliśmy trzech pijanych kierowców i rowerzystę, który mimo sądowego zakazu ruszył w drogę.

Było to w Dobrem na ulicy Fabrycznej, krótko po godzinie 15:00. 35-letni Roman M. mieszkaniec tej gminy mający zakaz jazdy tego typu pojazdami do 2010 roku, zatrzymany został przez patrol "białych czapek". Za ten czyn czeka go ponowne spotkanie ze składem sędziowskim.

Zaś pierwszego nietrzeźwego rowerzystę, około 15:50 w Byczynie gmina Dobre zatrzymał patrol radziejowskiej prewencji.58-letni Paweł R. jechał rowerem mimo stanu nietrzeźwości (wynik prawie 1 promil alkoholu).

Kolejnego nietrzeźwego, tym razem kierowcę poloneza, wyeliminował z ruchu ten sam patrol w Biskupicach gmina Radziejów.  49-letni Paweł R. mieszkaniec gminy Radziejów, będąc nietrzeźwym (wynik 0.77 promila alkoholu), poruszał się pojazdem mechanicznym po drodze publicznej.

Ostatniego w ramach prowadzonej akcji "złapali" policjanci drogówki w Świeszu gmina Bytoń na drodze wojewódzkiej nr 267. Miało to miejsce około 17:35. 60-letni Krystian S. mieszkaniec tej gminy podróżował rowerem mimo, iż w wydychanym powietrzu miał ( blisko 0.9 promila alkoholu).

Cała trójka już niebawem, stanie za popełnione przestępstwa przed sądem. Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje wobec rowerzystów karę do roku pozbawienia wolności, zaś wobec kierujących pojazdami mechanicznymi,  do 2 lat pozbawienia wolności. 49-latek już w trakcie wstępnych czynności procesowych w związku z popełnionym umyślnie przestępstwem, pozbawiony został uprawnień do kierowania.


Poza tym, policjanci użyli kilku narkotesterów wobec kierujących, bowiem nawet ostatnie dni pokazały iż mamy do czynienia z kierującymi, którzy po zażyciu środków odurzających kierują pojazdami po drogach. Na szczęście,  tym razem każdorazowo wynik był negatywny.

Nie sposób pominąć udziału w akcji pań z informatyki naszej KPP- pp. Agnieszki Filipiak i Małgorzaty Zielińskiej- które przez cały czas trwania akcji przetwarzały setki danych przekazywanych im przez policjantów biorących udział w działaniach, porównując z zapisami w policyjnej bazie danych - kończy kierownik ORD.

Każdorazowe prowadzone wzmożone działania  pokazują, że kierowców, którzy mimo nietrzeźwości, decydują się na jazdę pojazdami po drodze publicznej nie brakuje. Mimo, że warunki są trudne, zimowe, jezdnia śliska, zmrok zapada szybko, rowerzyści mimo różnorodnych akcji wyposażania ich w kamizelki odblaskowe ich nie zakładają, co czyni ich słabo widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego. Do tego pijani wsiadają na jednoślady, zasiadają za "Kółkiem".

W przypadku pierwszej grupy kierujących nie dość,  że w szczególności siebie narażają na poważne obrażenia w sytuacji kolizyjnej z innym pojazdem, powodują zagrożenie dla innych użytkowników, co powoduje, iż nasza determinacja do eliminowania pijanych z drogi nie zmaleje ani na chwilę przez kolejny okres czasu. Mamy również nadzieję że mieszkańcy naszego regionu, jak do tej pory wskazywać będą kierowców jeżdżących po pijanemu, co w znaczący sposób poprawi stan bezpieczeństwa na drogach - kończy S. Bogucki






Powrót na górę strony