Uwaga na oszustów podających się za wnuczka lub policjanta

Uwaga na oszustów podających się za krewnych, policjantów w celu wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy wmawiają, że nasze oszczędności w banku są w niebezpieczeństwie i koniecznie musimy je wypłacić, aby przekazać do zabezpieczenia policjantowi. To kłamstwo nie dajmy się zwieść!

Oszuści wyłudzający pieniądze od Seniorów są w dalszym ciągu bardzo aktywni. Na swoje ofiary wybierają przypadkowe osoby i wykorzystując wiek oraz łatwowierność osób starszych okradają ich z oszczędności całego życia. Oszuści bardzo często podszywają się pod wnuczków, choć coraz częściej pod policjantów.

Podczas rozmowy telefonicznej domniemany policjant informuje Seniora, że prowadzona jest operacja policyjna mająca na celu zatrzymanie osób okradających osoby starsze dlatego też, należy postępować zgodnie z przekazanymi przez telefon instrukcjami. Podczas rozmów Senior jest informowany, że gotówka, którą ma na koncie jest zagrożona i może zostać skradziona, więc na czas prowadzonych działań należy ją wypłacić i przekazać policjantowi, który po nią się zgłosi lub też pozostawić w miejscu wskazanym np. koszu na śmieci na ulicy.
Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, że osoby starsze, w dobrej wierze, chcąc pomóc rzekomym policjantom w prowadzonej akcji tracą oszczędności całego życia. 

Pamiętajmy, że przestępcy chcąc zdobyć pieniądze, nie cofną się przed żadnym sposobem. Szczególnie często wykorzystują osoby starsze, samotne, wykorzystując ich łatwowierność.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy.

Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, policjantów, pracowników opieki społecznej itp. lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące – należy sprawdzić, czy jest to prawda, dzwoniąc do krewnego lub instytucji, z której jest rzekomy pracownik.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić pod nr dyżurnego KPP Radziejów 477537200.

Powrót na górę strony